Zubní pasta činí čištění zubů příjemnější, snadnější, dodává nám pocit svěžího dechu a dobře vyčištěných zubů. Vhodným doplňkem zubní pasty je ústní voda, která Vaše zuby dočistí od posledních bakterií a poskytne Vám komplexní ochranu.
Na kvalitě chrupu se projevuje především naše péče o něj. Základem zůstává mechanické odstraňování povlaku (zubního plaku) z povrchu zubu a mezizubních prostor. Správná technika čištění zubu je zásadní a konzultace s Vaším zubním lékařem může být prospěšná.
Nejdůležitější součástí zubní pasty je Fluorid, který slouží jako prevence před zubním kazem. Organické sloučeniny, např. aminfluorid, či olaflur, které obsahují např. zubní pasty Meridol a Elmex, jsou účinnější, než fluor v anorganických sloučeninách, např. fluorid sodný, který má krátkodobější účinek na mineralizaci zubů. Přínosné pro naše zuby je oblíbenou zubní pastu občas vystřídat a dopřát zubům jiné složení a odlišné účinky.
Vybírat dnes můžeme z nepřeberného množství výrobců, chutí, pěnivosti, s různými léčivými a podpůrnými účinky. Nevyžadují-li Vaše zuby speciální péči, volte kvalitní zubní pasty s organickými sloučeninami fluoridů bez SLS (např. zubní pasta Enzycal, Curasept, Meridol, Elmex). Pro děti pak vybírejte zubní pasty s nižším obsahem nebo bez fluoridů, nejlépe dětské zubní pasty s ohledem k jejich věku. Mezi dětské zubní pasty bez SLS patří např. zubní pasty PresiDENT, či Elmex.
Co je SLS?SLS - Laurysulfát sodný neboli E481 je vysoce pěnivá látka, které se běžně vyskytuje v tekutých mýdlech, šamponech apod. Tato látka se, dle posledních zjištění, podílí na mnoha alergiích, aftách i dalších zdravotních potížích. Zubní pasty s obsahem SLS nám rychle dodávají pocit dobře vyčištěných zubů, a proto my věnujeme čištění zubů času méně, než je skutečně potřeba. Další nevýhodou SLS v zubních pastách je, že deaktivuje účinek chlorhexidinu (CHX) v ústních vodách, který slouží jako prevence a podpora při léčbě parodontózy a dalších onemocněních ústní dutiny.
Pro Vaši jednodužší orientaci jsme připravili přehlednou tabulku a porovnání vybraných zubních past.
A ještě jeden z Vašich dotazů:
Jaká zubní pasta mi nejlépe pomůže vyčistit zuby?
Odpovídá Jana Patzaková DiS (ordinace dentálního hygienisty):
Je důležité nejprve napsat, že zubní pasta samotná nedokáže nikdy odstranit zubní plak. Je zapotřebí používat vhodný zubní kartáček a k tomu správnou velikost mezizubního kartáčku nebo zubní nit (s výběrem mezizubního kartáčku i zubní nitě určitě ochotně poradí zubní lékař či dentální hygienistka).
Při výběru vhodné zubní pasty popřemýšlejte, zda máte spíše citlivé zubní krčky nebo zuby celkově, či zda Vás trápí dásně (zde bych též doporučila návštěvu den. hygienistky). Podle toho vybírejte zubní pastu buď na snížení citlivosti, nebo s nějakou přísadou na pomoc dásním.
Při výběru zubní pasty pro děti dbejte též na doporučené množství fluoridů vhodné k věku dítěte (množství fluoridů je napsáno na všech kvalitních dětských pastách).
Vše můžete doplnit také výplachovou ústní vodou jak proti citlivosti, tak na zklidnění dásní. Další informace o zubních pastách a výběru naleznete v článku Jak si vybrat správnou zubní pastu.
Související články:
Jak si vybrat správnou zubní pastu