ČistímeSiZuby.cz Nákupní košík 0 Kč
ČistímeSiZuby.czO zubechPoradna ústní hygieny

Poradna ústní hygieny

Koncem roku 2014 jsme navázali spolupráci s dentální hygienistkou, paní Janou Patzakovou, které můžete zasílat vaše dotazy z oblasti ústní hygieny na náš e-mail: info@cistimesizuby.cz 



3 NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY Z ORDINACE DENTÁLNÍ HYGIENISTKY:

 


1. dotaz: Jaký si mám vlastně koupit zubní kartáček, aby mi co nejlépe pomohl a proč bych měl čistit mezizubní prostory?

JP: Nabídka zubních kartáčků na trhu je opravdu velmi široká a myslím si, že běžný nakupující se v první řadě při výběru řídí cenou zubního kartáčku, potom vzhledem a až v poslední řadě řeší tvrdost či účinnost. V současné době je ale velká část lidí poučena od své dentální hygieničky, jaký zubní kartáček se pro ně hodí a podle čeho vybrat. Obecně by to měl být kartáček spíše měkký, s malou pracovní hlavou a velkým množstvím štětin, které jsou rovně zastřižené. Samotný zubní kartáček ovšem nevyčistí prostor okolo celého zubu, na mezizubní prostory se používají kartáčky mezizubní a dentální nitě. Mezizubně se čistí každý den večer, nejlépe před čištěním normálním zubním kartáčkem. Spoluprací všech těchto pomůcek docílíte odstranění co největšího množství plaku.

Pro kontrolu můžete využít tabletky na indikaci zubního plaku.


2. dotaz: Proč mám tolik kazů, když si čistím zuby dvakrát za den?

JP: Kazivost zubů všeobecně způsobuje přítomnost plaku v dutině ústní. Ostatní faktory- jako dědičnost, léky, závažná onemocnění, oslabená či jinak porušená sklovina způsobuje kazivost jen v malém procentu. Proto je důležité znát, kde se přesně plak v ústní dutině tvoří a jakým způsobem ho odstranit. Někteří lidé opravu velice pečlivě čistí, i vícekrát za den, ale když je to na nesprávném místě, je výsledek slabý.

Pro kontrolu můžete opět využít tabletky na indikaci zubního plaku.


3. dotaz: Proč mi teče krev z dásní, když používám drahé zubní pasty?

JP: Zubní pasty a ústní vody a gely jsou pouze pomocníci při každodenní péči o zuby. Plak v ústech je potřeba odstranit mechanicky a to umí pouze zubní kartáček. Zubní pasta je užitečná pro posilnění zubní skloviny, některé přípravky trochu zklidňují dásně, ale vždy je nejdůležitější mít správně vybraný kartáček a vědět, co s ním. Samotným zubním kartáčkem bez pasty a vody zuby vyčistíte, ale samotnou pastou to nikdy nepůjde. Další informace o správném výběru zubního kartáčku naleznete v článcích: Jaký kartáček vybrat a Jednosvazkový SOLO kartáček 


VAŠE DALŠÍ DOTAZY:

 

dotaz: Dobrý den, pro 7- mi letého syna s ortodonickou léčbou by jste mi doporučili používat GC tooth mousse, nebo GC MI Pastu? Jaký je mezi nimi rozdíl? Děkuji za odpověď.

JP: GC MI Paste obsahuje navíc látku, která zintenzivňuje působení fluoridů, oba produkty lze použít při ortodontické léčbě. Pro 7 leté dítě doporučuji GC Tooth Mousse.

GC TOOTH MOUSSE je bioaktivní dentální ochranný krém, který obsahuje recaldent - vápník a fosfát. Neobsahuje cukr. Díky tomu, že neobsahuje také fluorid, je vhodný i pro děti do 6 let. Místo fluoridu je v něm obsažen již zmíněný recaldent, který se získává z mléčného kaseinu (CPP-ACP). Aktivně pomáhá obnovit minerální rovnováhu v ústech.

MI PASTE PLUS je zubní ochranný krém také bez cukru, který také obsahuje recaldent a navíc ještě fluorid. MI PASTA PLUS vhodný pro děti od 6 -ti let a dospělé. 

Oba dentální zubní krémy se při aplikaci naváží na biofilm - zubní plak a bakterie v něm obsažené, na zubní sklovinu a okolní tkáně a dodá zubům potřebný vápník a fosfát. Sliny v ústech zvyšují jeho účinnost a tak je dobré ponechat krém v ústech co nejdéle. Poskytuje ochranu zubů před zubním kazem a neutralizuje ústní bakterie obsažené v plaku.

______________________________________________________________________________________________________ 

dotaz: Dobrý den, zakoupila jsem  ústní vodu PresiDent Antibacterial. Na obalu je uvedená doporučená doba použití týden.  Ústní vodu jsem chtěla používat denně. Mám strach, abych si nepoškodila zuby, či dásně.  Jak správně mám vodu používat? Děkuji 

JP: Dobrý den, výrobky firmy PresiDENT firmy jsou kvalitní, nemusíte se bát, také je v ordinaci používáme.

Ale většinou lidé bez předešlé zkušenosti a nebo bez porady s doktorem či hygienistkou si nevšimnou, že je potřeba se orientovat podle množství látky Chlorhexidin (CHX) ve výrobku. Zakoupila jste si ústní vodu s obsahem  Chlorhexidinu 0.2 %  (je to na obalu vždy uvedené a také u zboží na stánkách obchodu). Tato vysoká koncentrace se užívá po zákrocích a operacích v dutině ústní, nebo po opravdu krvácejícím zákroku u dentální hygienistky a je určena přibližně na týden. Jestli budete používat 8 dní, nic se nestane, někdy tato vyšší koncentrace vytvoří na zubech pigmenty, které se později vypískují na dentální hygieně.

S klesajícím procentem Chlorhexidinu se vody či gely užívají po delší dobu, či pravidelně. Na 3 až 4 měsíce se dává koncentrace 0.12 % CHX a na každodenní užívání 0.05 % CHX.

_____________________________________________________________________________________________________ 

dotaz: Dobrý den, jak se stavíte k elektrickým a sonickým zubním kartáčkům? Jsem zastáncem klasického. Myslíte, že si nemohu  s elektrickým poškodit zuby, nebo dásně? Paní doktorka mi doporučuje Philips, ale já stále váhám.  Děkuji za informaci.

JP: Jako dentální hygienistka jsem hodně let doporučovala manuální kartáček, protože před dvaceti lety byla úroveň ústní hygieny našich klientů docela nízká.
Nikdo neznal správný postup čištění ani normálním kartáčkem, mezizubní kartáčky a dentální nit používalo jen pár jedinců. Ale během pár let se vše začalo měnit, klienti velice rychle přešli na nové způsoby a techniky čištění. 
Odměnou potom byly zdravé, nekrvácející dásně, snížená nebo úplně zastavená kazivost a skvělý pocit v dutině ústní.

Kartáček má vysokou frekvenci až 31 000 stěrů za minutu a to se manuálním kartáčkem nikdy nepodaří. A právě tento rychlý pohyb štětin na hlavičce kartáčku vytváří něco jako přílivovou vlnu, která bakterie u zubního krčku a pod dásní okysličí a tím je zničí. Kartáčku Philips se určitě nemusíte bát. Programy i hlavice jsou dnes přizpůsobené na míru všem pacientům a jejich konkrétním potřebám. Vybrat si můžete kartáček se zaměřením na péči o dásně, bělení, protetiku atd. + příslušné hlavice. 

Pro pomoc s výběrem konkrétního typu bych ale potřebovala více informací, nebo se poraďte s vaší zubní lékařkou, která zná vaše ústa nejlépe a jistě Vám dobře vybere. 

______________________________________________________________________________________________________

dotaz: Dobrý den, používám sonický kartáček  Philips Easy Clean pro čištění s fixními rovnátky a zdá se mi, že zámečky při čištění překáží a že je hlavice brzy opotřebovaná. Jak často je potřeba měnit?  Doporučené 3 měsíce mi  nevydží. Používám hlavici Intercare Standard. Je vhodná? Děkuji za odpověď

JP: Dobrý den, ano máte pravdu. Při čištění rovnátek dochází ke zvýšenému opotřebování a postupnému roztřepení vláken. Častější výměna hlavice je nutností. Všeobecně se doporučuje vyměnit hlavici po měsíci používání. Kartáčková hlavice by se němela přikládát kolmo k zámečkům. Ideální je přikládat konce vláken z horní i dolní strany zámečků zvlášť. Ortodonický zámeček nesmí být zaklíněn uprostřed hlavice mezi vlákny. Přední části zámečků dopňte o solo techniku, i když se tím doba čištění prodlouží.

Hlavici InterCare jste si vybral dobře. S velikostí MINI se Vám bude lépe okolo zámečků dostávat. 

__________________________________________________________________________________________

dotaz: Dobrý den paní Patzáková, vyhovuje mi kartáček Curaprox střední tvrdosti  - 3960 a na dočíštění používám Solo kartáček. Všude se ale doporučuje kartáček co nejměkčí. Proč nejsou tvrdší kartáčky vhodné? Jaká je vaše zkušenost?  

JP:Dobrý den, z vlastní zkušenosti bych doporučila také Cura3960. Pracuji jako hygienistka již 20 let a na začátku své kariéry jsem všem doporučovala pouze Cura5460- chtěla jsem co nejvíce ochránit zubní krčky a věděla jsem, že většina lidí prostě zuby čistit ještě neumí.
Avšak časem jsem zjistila, že 5460 je na některý typ plaku opravdu nedostačující a je také potřeba více času na jeho odstranění.
Jednoznačně bych doporučila 3960, jenom je potřeba ohlídat, aby technika čištění byla opravdu do kroužků- Bassova technika a ne vodorovně.
Jednosvazkový kartáček je bezva pomocník na dočišťování špatně přístupných míst, na osmičky, u rovnátek, na vnitřní strany dolní čelisti, při parodontologických obtížích nebo na kousací plošky.
Ale i naopak mám spoustu klientů, kteří by se nikdy Cura 5460 nevzdali.

______________________________________________________________________________________________________

dotaz: Dobrý den, dlouhodobě bez problémů používám mezizubní kartáčky. Již jsme začali pravidelně čistit i u syna (necelých 5 let - dokonce to sám po mě každý večer vyžaduje:)). Začali jsme s tyrkysovým curaproxem, po čase zkontrolovali iap sondou: stále tyrkysový, jen mezi horními molary velikost o 1 větší - a tyto prostory se mi nelíbí. Při zavedení nadoraz kartáček nevyjde u patra, synovi to je nepříjemné, sice nekrvaci, ale papila u patra je lehce anemická. Kde kartáček asi končí? Mezi kořeny? Jak postupovat??? (Takto mizí i tyrkysový cura, větší než oranžový tepe jsem nedávala...) Zkoušela jsem predehnout do obloucku, ale nepomáhá to, jen pak zase vytáhnu narovnany kartáček ven... Zavést z patra se nedaří... Nerada bych synovi každodenním nevhodným čištěním vykutala mezizubní kaz... (Zatím se při kontrole prostoru zubní nit netrepi). Děkuji za radu. 

 JP: Dobrý den,

Jste úplně úžasná - ani nevíte, jak velký je problém naučit rodiče, aby tak malým dětem začali čistit pravidelně mezizubně. Právě okolo 6 roku se vyskytuje zvýšená mezizubní kazivost.
U těch horních stoliček bude nejspíš problém v tom, že z patra má syn dáseň objemnější a zoubky malé a kartáček neprojde skrz- docela časté.
Jak jste psala, je mu to nepříjemné, to proto, že ho do té dásně tím kartáčkem bodnete.
Já bych doporučila čistit tuto mezeru pouze nití nebo flospikem- nit na držátku.
Někdy se také stává, že mezizubní kartáček zajede pod zoubek, který už se chystá vypadnout, na to má ale Váš syn u horních stoliček ještě dost času.
Jestli chcete zvýšit obranu proti kazivosti, můžete třeba zoubky ještě potírat GS Tooth Mousse- krém s recaldentem- vhodný pro malé děti,  neobsahuje fluoridy, ale nesmí se používat při přecitlivělosti na mléčný kasein.
A třeba ho do té mezery nanést tím kartáčkem, ale opravdu ne skrz


dotaz: Dobrý den, stále nevím, jestli si mám vyčistit zuby ráno před jídlem, nebo po jídle, poradíte mi?

JP: Dobrý den, v podstatě je to jedno, důležitější je zuby ráno opravdu pořádně vyčistit (správný kartáček, technika atp). Většina lidí dává přednost čištění před jídlem, kvůli dobrému pocitu. Také některá jídla a pití zubní sklovinu trochu narušují, takže je „změklá“ a čištění hned potom by jí narušilo. Jedná se především o džusy, také ovoce, např. grep. Potom je dobré alespoň půl hodiny s čištěním počkat. Samotný zubní kartáček ale nevyčistí  prostor okolo celého zubu. Mezizubní čištění je proto nezbytné. Mezizubní kartáček nebo zubní nit používejte pravidelně každý večer, nejlépe před čištěním klasickým zubním kartáčkem. Spoluprací všech těchto pomůcek docílíte odstranění co největšího množství plaku. Jak jste v odstraňování zubního plaku úspěšní, si můžete sám, jednoduše zkontrolovat za pomoci  tabletek  na indikaci plaku


dotaz: Jaká zubní pasta mi nejlépe pomůže vyčistit zuby?

JP: Je důležité nejprve napsat, že zubní pasta samotná nedokáže nikdy odstranit zubní plak. Je zapotřebí používat vhodný zubní kartáček a k tomu správnou velikost mezizubního kartáčku nebo zubní nit (s výběrem mezizubního kartáčku i zubní nitě určitě ochotně poradí zubní lékař či dentální hygienistka).

Při výběru vhodné zubní pasty popřemýšlejte, zda máte spíše citlivé zubní krčky nebo zuby celkově, či zda Vás trápí dásně (zde bych též doporučila návštěvu den. hygienistky). Podle toho vybírejte zubní pastu buď na snížení citlivosti, nebo s nějakou přísadou na pomoc dásním.

Při výběru zubní pasty pro děti dbejte též na doporučené množství fluoridů vhodné k věku dítěte (množství fluoridů je napsáno na všech kvalitních dětských pastách).

Vše můžete doplnit také výplachovou ústní vodou jak proti citlivosti, tak na zklidnění dásní.

Další informace, o zubních pastách najdete v článku Zubní pasta. S výběrem Vám pomůže i srovnávací tabulka vybraných zubních past. Informace o fluoridech v zubních pastách naleznete v článku Fluoridace.


dotaz: Při čištění mi neustále krvácejí dásně, co dělám špatně?

JP: Krvácení z dásní je jeden z příznaků zánětu dásní. Na vině je vždy zubní plak.

Zde bych doporučila navštívit dentální hygienistku, protože by bylo dobré dásně vyšetřit, doporučit vhodný zubní kartáček, mezizubní pomůcky a vhodné techniky čištění.

Tento zánět (krvácení) téměř vždy doprovází tvorba zubního kamene. Zubní kámen je usazený pod i nad dásní a je nutné ho nejprve pečlivě odstranit a teprve pak můžete začít se správnou domácí péčí. Krvácení pak zpravidla přetrvává ještě několik dní (dle intenzity zánětu) a pak přestává. Vždy, když zánět opět někde začne, je dobré na tom daném místě zvýšit intenzitu čištění.

 


dotaz: Dobry den, chodim pravidelně (2×ročně) na dentalni hygienu. Na poslední preventivní kontrole me můj zubař řekl, že mám zubni kámen pod dásni. Jeho mladši kolega (zubař) mi ho  ultrazvukem odstraňoval. Doma jsem zjistila, že mám na přední jedničce porušenou sklovinu. Rýhu jako od ultrazvuku. Je mozžné, že by mi ji pan doktor porušil ultrazvukem? Děkuji za odpověď.


JP: Dobrý den, z mé vlastní zkušenosti vím, že porušit zub ultrazvukem není možné. Stává se to jedině v případě, že zubní sklovina je oslabená - vlivem počínajícího kazu, eroze na krčcích zubů z neodstraněného plaku nebo třeba i některými léky.
Někdy se také stává, když se zubní kámen odstraní opravdu celý, zub vypadá náhle napohled jinak - můžete to vnímat i pocitově jazykem.
Ze zkušenosti vím, že prasklinky a rýhy na zubech se u některých lidí opravdu objevují. Příčinou mohou být termické vlivy, stravovací návyky, trochu jiný zkus a také třeba drobná nehoda při kousání.
Určitě bych doporučila používat měkký kartáček s pastou na ochranu zubní skloviny - Elmex fialový nebo Sensodyne repair and protect .
Také se dají použít krémy na zuby na posilnění a zpevnění zubní skloviny, které se nanášejí na zuby na noc - např. Tooth mousse nebo Remin Pro.

______________________________________________________________________________________________________

 dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli dentální hygienu hradí pojišťovna.

 JP: I v letošním roce (2016) přispívají některé zdravotní pojišťovny na dentální hygienu. Částky a podmínky čerpání příspěvku jsou ale rozdílné. Podívejte se, zda nemáte na příspěvek nárok i Vy:

111 VZP přispívá/přispívala dětem i dospělým 1000,-Kč za podmínky členství v Klubu pevného zdraví. Bohužel limit pro čerpání příspěvku byl v březnu dle informace VZP vyčerpán a VZP od dubna 2016 pro tento rok  již nepřispívá.

205 OZP přispívá dětem i dospělým 450,- -700,-Kč při registraci v programu Vitakarta

201 VOZP přispívá 400,-Kč opět dětem i dospělým za podmínky, že ošetřující dentální hygienistka musí být členkou ADHČR

209 ZPŠkoda přispívá dospělým od 500,-Kč na prostředky dentální hygieny budoucím maminkám, dárcům krve či kostní dřeně a držitelům zlatého kříže.




Poradna:
Poradna ústní hygieny
Přehled vybraných výrobců zboží dentální hygieny obchodu

Péče o chrup dospělých:
Sencor - kvalita za rozumnou cenu
Philips Sonicare - Jak vybrat sonický zubní kartáček - výhody a funkce zubních kartáčků Philips
Philips Sonicare - 8 nejčastějších otázek a praktických rad k sonickému čištění dle firmy Philips Sonicare
Philips Sonicare - Jak správně čistit sonickým kartáčkem Philips
Philips Sonicare - Zaměřeno na zánět dásní a paradentózu
Philips Sonicare - Zaměřeno na bělení a pigmentace
Philips Sonicare - Zaměřeno na děti
Philips Sonicare - Zaměřeno na fixní aparátky
Philips Sonicare - Zaměřeno na protetiku
Philips Sonicare - Jak postupovat v případě reklamce nebo potíží s výrobkem
Philips Sonicare - Vybíráme náhradní hlavici Philips Sonicare
Philips Sonicare -Tabulka zubních kartáčků Philips Sonicare
Sonické čištění - Sonický, rotační či klasický zubní kartáček
Sonické čištění - Jak často měnit náhradní hlavici
Sonické čištění - Sonic Gel pro sonické čištění
Ústní sprchy
Mezizubní péče - Jak a čím pečovat o mezizubí
Mezizubní péče - Dentální niť nebo dentální páska?...nebo mezizubní kartáček?
Mezizubní kartáčky
Mezizubní kartáčky TePe
Mezizubní kartáčky CURAPROX
Zubní plak - O čem rozhoduje?
Zubní plak - Proč se zuby kazí
Zubní plak - Jak předejít zubnímu kazu
Zásady správného čištění zubů
Jak správně provádět ústní hygienu
Zubní kartáček - Jaký zubní kartáček si vybrat
Zubní kartáček - Jak pečovat o zubní kartáček
Jednosvazkový SINGLE kartáček a technika SOLO
Fluoridace
Fluoridace trochu jinak
O paradentóze
O padadontóze - Paradontální gely
O paradontóze - CHLORHEXIL – vysoce kvalitní výrobky na parodontózu
O parodontóze - CHLORHEXIDIN - účinný bojovník s parodontózou
Zubní pasta
Zubní pasta - Jak si vybrat tu správnou
Zubní pasta ELMEX
Zubní pasta od Curaproxu - Enzycal
Zubní pasty BioRepair - aktivní technologie microRepair
Citlivé zuby
Curasept Biosmalto - řada pro citlivé zuby
Curasept Biosmalto - řada pro zuby poškozené erozí či abrazí
Bělení - Vybíráme bělící zubní pastu
Bělení zubů s Unidentem
Bělící zubní kartáčky Megasmaile
Ústní vody
Ústní vody - Dělení dle účinku
Ordinace dentální hygienistky
Výrobky značky CURAPROX
Jak pečovat o rovnátka
Zápach z úst neboli HALITÓZA
O zubních náhradách neboli korunky, můstky, implantáty

Péče o dětský chrup:
Pečujeme o miminko
První zoubek v půl roce
Dětská dentální hygiena a péče o dětské zuby
Výrobky značky CURAPROX pro děti
Mléčné zuby potřebují péči
Mléčný chrup kazí chyby ve stravování
Motivujte děti k lepšímu čištění zubů
Super zoubek - nová aplikace pro zábavné čištění
Philips Sonicare - zaměřeno na děti
Fluoridace
Fluoridace trochu jinak
Jak pečovat o rovnátka


Kontakty:
Telefon: 605 143 664
e-mail: info@cistimesizuby.cz