Tento web používá soubory cookie. Používám tohoto webu vyjadřujete souhlas s používáním cookies. Další informace zde.
Rozumím
cistimesizuby.cz  
E-SHOP
AKCE
PRO DOSPĚLÉ
NÁHRADNÍ HLAVICE PHILIPS SONICARE
SONICKÉ ELEKTRICKÉ KARTÁČKY PHILIPS
ÚSTNÍ SPRCHY, AIR FLOSSY
ZUBNÍ KARTÁČKY
MEZIZUBNÍ KARTÁČKY
MEZIZUBNÍ VLÁKNA A PÁRÁTKA
PARADENTÓZA
BĚLENÍ ZUBŮ
ZUBNÍ PASTY
ÚSTNÍ VODY A SPREJE
PÉČE O UMĚLÝ CHRUP, MŮSTKY, KORUNKY
PÉČE O ROVNÁTKA
INDIKÁTORY PLAKU, ŠKRABKY NA JAZYK
PRO DĚTI
KOUSÁTKA, DUDLÍKY, ZUBNÍ KARTÁČKY PRO MIMINKA
DĚTSKÉ ZUBNÍ KARTÁČKY
DĚTSKÉ ZUBNÍ PASTY ÚSTNÍ VODY, NITĚ, KRABIČKY NA ROVNÁTKA
DĚTSKÉ DENTÁLNÍ DÁRKY

Kontakty Kontakty Facebook
Home     O nás     O zubech     O nákupu     Spolupracujeme     Kontakty

Poradna ústní hygieny


Koncem roku 2014 jsme navázali spolupráci s dentální hygienistkou, paní Janou Patzakovou, které můžete zasílat vaše dotazy z oblasti ústní hygieny na náš e-mail: info@cistimesizuby.cz 

3 NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY Z ORDINACE DENTÁLNÍ HYGIENISTKY:

 


1. dotaz: Jaký si mám vlastně koupit zubní kartáček, aby mi co nejlépe pomohl a proč bych měl čistit mezizubní prostory?

JP: Nabídka zubních kartáčků na trhu je opravdu velmi široká a myslím si, že běžný nakupující se v první řadě při výběru řídí cenou zubního kartáčku, potom vzhledem a až v poslední řadě řeší tvrdost či účinnost. V současné době je ale velká část lidí poučena od své dentální hygieničky, jaký zubní kartáček se pro ně hodí a podle čeho vybrat. Obecně by to měl být kartáček spíše měkký, s malou pracovní hlavou a velkým množstvím štětin, které jsou rovně zastřižené. Samotný zubní kartáček ovšem nevyčistí prostor okolo celého zubu, na mezizubní prostory se používají kartáčky mezizubní a dentální nitě. Mezizubně se čistí každý den večer, nejlépe před čištěním normálním zubním kartáčkem. Spoluprací všech těchto pomůcek docílíte odstranění co největšího množství plaku.

Pro kontrolu můžete využít tabletky na indikaci zubního plaku.


2. dotaz: Proč mám tolik kazů, když si čistím zuby dvakrát za den?

JP: Kazivost zubů všeobecně způsobuje přítomnost plaku v dutině ústní. Ostatní faktory- jako dědičnost, léky, závažná onemocnění, oslabená či jinak porušená sklovina způsobuje kazivost jen v malém procentu. Proto je důležité znát, kde se přesně plak v ústní dutině tvoří a jakým způsobem ho odstranit. Někteří lidé opravu velice pečlivě čistí, i vícekrát za den, ale když je to na nesprávném místě, je výsledek slabý.

Pro kontrolu můžete opět využít tabletky na indikaci zubního plaku.


3. dotaz: Proč mi teče krev z dásní, když používám drahé zubní pasty?

JP: Zubní pasty a ústní vody a gely jsou pouze pomocníci při každodenní péči o zuby. Plak v ústech je potřeba odstranit mechanicky a to umí pouze zubní kartáček. Zubní pasta je užitečná pro posilnění zubní skloviny, některé přípravky trochu zklidňují dásně, ale vždy je nejdůležitější mít správně vybraný kartáček a vědět, co s ním. Samotným zubním kartáčkem bez pasty a vody zuby vyčistíte, ale samotnou pastou to nikdy nepůjde. Další informace o správném výběru zubního kartáčku naleznete v článcích: Jaký kartáček vybrat a Jednosvazkový SOLO kartáček 


VAŠE DALŠÍ DOTAZY:

 

 


dotaz: Dobrý den, dlouhodobě bez problémů používám mezizubní kartáčky. Již jsme začali pravidelně čistit i u syna (necelých 5 let - dokonce to sám po mě každý večer vyžaduje:)). Začali jsme s tyrkysovým curaproxem, po čase zkontrolovali iap sondou: stále tyrkysový, jen mezi horními molary velikost o 1 větší - a tyto prostory se mi nelíbí. Při zavedení nadoraz kartáček nevyjde u patra, synovi to je nepříjemné, sice nekrvaci, ale papila u patra je lehce anemická. Kde kartáček asi končí? Mezi kořeny? Jak postupovat??? (Takto mizí i tyrkysový cura, větší než oranžový tepe jsem nedávala...) Zkoušela jsem predehnout do obloucku, ale nepomáhá to, jen pak zase vytáhnu narovnany kartáček ven... Zavést z patra se nedaří... Nerada bych synovi každodenním nevhodným čištěním vykutala mezizubní kaz... (Zatím se při kontrole prostoru zubní nit netrepi). Děkuji za radu. 

 

JP: Dobrý den,
Jste úplně úžasná - ani nevíte, jak velký je problém naučit rodiče, aby tak malým dětem začali čistit pravidelně mezizubně. Právě okolo 6 roku se vyskytuje zvýšená mezizubní kazivost.
U těch horních stoliček bude nejspíš problém v tom, že z patra má syn dáseň objemnější a zoubky malé a kartáček neprojde skrz- docela časté.
Jak jste psala, je mu to nepříjemné, to proto, že ho do té dásně tím kartáčkem bodnete.
Já bych doporučila čistit tuto mezeru pouze nití nebo flospikem- nit na držátku.
Někdy se také stává, že mezizubní kartáček zajede pod zoubek, který už se chystá vypadnout, na to má ale Váš syn u horních stoliček ještě dost času.
Jestli chcete zvýšit obranu proti kazivosti, můžete třeba zoubky ještě potírat GS Tooth Mousse- krém s recaldentem- vhodný pro malé děti,  neobsahuje fluoridy, ale nesmí se používat při přecitlivělosti na mléčný kasein.
A třeba ho do té mezery nanést tím kartáčkem, ale opravdu ne skrz


dotaz: Dobrý den, stále nevím, jestli si mám vyčistit zuby ráno před jídlem, nebo po jídle, poradíte mi?

JP: Dobrý den, v podstatě je to jedno, důležitější je zuby ráno opravdu pořádně vyčistit (správný kartáček, technika atp). Většina lidí dává přednost čištění před jídlem, kvůli dobrému pocitu. Také některá jídla a pití zubní sklovinu trochu narušují, takže je „změklá“ a čištění hned potom by jí narušilo. Jedná se především o džusy, také ovoce, např. grep. Potom je dobré alespoň půl hodiny s čištěním počkat. Samotný zubní kartáček ale nevyčistí  prostor okolo celého zubu. Mezizubní čištění je proto nezbytné. Mezizubní kartáček nebo zubní nit používejte pravidelně každý večer, nejlépe před čištěním klasickým zubním kartáčkem. Spoluprací všech těchto pomůcek docílíte odstranění co největšího množství plaku. Jak jste v odstraňování zubního plaku úspěšní, si můžete sám, jednoduše zkontrolovat za pomoci  tabletek  na indikaci plaku


dotaz: Jaká zubní pasta mi nejlépe pomůže vyčistit zuby?

JP: Je důležité nejprve napsat, že zubní pasta samotná nedokáže nikdy odstranit zubní plak. Je zapotřebí používat vhodný zubní kartáček a k tomu správnou velikost mezizubního kartáčku nebo zubní nit (s výběrem mezizubního kartáčku i zubní nitě určitě ochotně poradí zubní lékař či dentální hygienistka).

Při výběru vhodné zubní pasty popřemýšlejte, zda máte spíše citlivé zubní krčky nebo zuby celkově, či zda Vás trápí dásně (zde bych též doporučila návštěvu den. hygienistky). Podle toho vybírejte zubní pastu buď na snížení citlivosti, nebo s nějakou přísadou na pomoc dásním.

Při výběru zubní pasty pro děti dbejte též na doporučené množství fluoridů vhodné k věku dítěte (množství fluoridů je napsáno na všech kvalitních dětských pastách).

Vše můžete doplnit také výplachovou ústní vodou jak proti citlivosti, tak na zklidnění dásní.

Další informace, o zubních pastách najdete v článku Zubní pasta. S výběrem Vám pomůže i srovnávací tabulka vybraných zubních past. Informace o fluoridech v zubních pastách naleznete v článku Fluoridace.


dotaz: Při čištění mi neustále krvácejí dásně, co dělám špatně?

JP: Krvácení z dásní je jeden z příznaků zánětu dásní. Na vině je vždy zubní plak.

Zde bych doporučila navštívit dentální hygienistku, protože by bylo dobré dásně vyšetřit, doporučit vhodný zubní kartáček, mezizubní pomůcky a vhodné techniky čištění.

Tento zánět (krvácení) téměř vždy doprovází tvorba zubního kamene. Zubní kámen je usazený pod i nad dásní a je nutné ho nejprve pečlivě odstranit a teprve pak můžete začít se správnou domácí péčí. Krvácení pak zpravidla přetrvává ještě několik dní (dle intenzity zánětu) a pak přestává. Vždy, když zánět opět někde začne, je dobré na tom daném místě zvýšit intenzitu čištění.

 


dotaz: Dobry den, chodim pravidelně (2×ročně) na dentalni hygienu. Na poslední preventivní kontrole me můj zubař řekl, že mám zubni kámen pod dásni. Jeho mladši kolega (zubař) mi ho  ultrazvukem odstraňoval. Doma jsem zjistila, že mám na přední jedničce porušenou sklovinu. Rýhu jako od ultrazvuku. Je mozžné, že by mi ji pan doktor porušil ultrazvukem? Děkuji za odpověď.


JP: Dobrý den, z mé vlastní zkušenosti vím, že porušit zub ultrazvukem není možné. Stává se to jedině v případě, že zubní sklovina je oslabená - vlivem počínajícího kazu, eroze na krčcích zubů z neodstraněného plaku nebo třeba i některými léky.
Někdy se také stává, když se zubní kámen odstraní opravdu celý, zub vypadá náhle napohled jinak - můžete to vnímat i pocitově jazykem.
Ze zkušenosti vím, že prasklinky a rýhy na zubech se u některých lidí opravdu objevují. Příčinou mohou být termické vlivy, stravovací návyky, trochu jiný zkus a také třeba drobná nehoda při kousání.
Určitě bych doporučila používat měkký kartáček s pastou na ochranu zubní skloviny - Elmex fialový nebo Sensodyne repair and protect .
Také se dají použít krémy na zuby na posilnění a zpevnění zubní skloviny, které se nanášejí na zuby na noc - např. Tooth mousse nebo Remin Pro.

____________________________________________________________________________________________________________

 

dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli dentální hygienu hradí pojišťovna.

 

JP: I v letošním roce (2016) přispívají některé zdravotní pojišťovny na dentální hygienu. Částky a podmínky čerpání příspěvku jsou ale rozdílné. Podívejte se, zda nemáte na příspěvek nárok i Vy:

111 VZP přispívá/přispívala dětem i dospělým 1000,-Kč za podmínky členství v Klubu pevného zdraví. Bohužel limit pro čerpání příspěvku byl v březnu dle informace VZP vyčerpán a VZP od dubna 2016 pro tento rok  již nepřispívá.

205 OZP přispívá dětem i dospělým 450,- -700,-Kč při registraci v programu Vitakarta

201 VOZP přispívá 400,-Kč opět dětem i dospělým za podmínky, že ošetřující dentální hygienistka musí být členkou ADHČR

209 ZPŠkoda přispívá dospělým od 500,-Kč na prostředky dentální hygieny budoucím maminkám, dárcům krve či kostní dřeně a držitelům zlatého kříže.
Poradna:
Poradna ústní hygieny

Péče o chrup dospělých:
Jak vybrat sonický zubní kartáček - výhody a funkce zubních kartáčků Philips
Vybíráme náhradní hlavici Philips Sonicare
Bělící zubní pasty R.O.C.S.
Jak pečovat o rovnátka
Zápach z úst neboli HALITÓZA
O zubních náhradách neboli korunky, můstky, implantáty
Mezizubní kartáčky
Mezizubní kartáčky TePe
Mezizubní kartáčky CURAPROX
CHLORHEXIL – vysoce kvalitní výrobky na parodontózu
CHLORHEXIDIN - účinný bojovník s parodontózou
Jednosvazkový SINGLE kartáček a technika SOLO
Zubní plak
Zubní pasta
ELMEX zubní pasta
Jak si vybrat správnou zubní pastu
Jak předejít zubnímu kazu
O paradentóze
Mezizubní péče
Paradontální gely
Fluoridace
Proč se zuby kazí
Jaký kartáček si vybrat
Bělící zubní kartáčky Megasmaile
Jak pečovat o zubní kartáček
Jak správně provádět ústní hygienu
ENZYCAL – zubní pasta od Curaproxu
Bělení zubů
Výrobky značky CURAPROX
Ústní vody
Rozdělení ústních vod podle účinku
Ordinace dentální hygienistky
Zásady správného čištění zubů
Dentální niť nebo dentální páska?...nebo mezizubní kartáček?

Péče o dětský chrup:
R.O.C.S. zubní pasty pro děti
Super zoubek - nová aplikace pro zábavné čištění
Fluoridace trochu jinak
Motivujte děti k lepšímu čištění zubů
Výrobky značky CURAPROX pro děti
Jak pečovat o rovnátka
První zoubek v půl roce
Pečujeme o miminko
Mléčný chrup kazí chyby ve stravování
Mléčné zuby potřebují péči
Dětská dentální hygiena a péče o dětské zuby
Můj účet
Email: Heslo:

Zapomenuté heslo
Registrace

Vše o nákupu a doprava
Obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů

NÁKUPNÍ KOŠÍKKOŠÍK 0,00 Kč
položek 0 ks

diskuse s Romanem Šmuclerem a  dalšími hosty v 90' na ČT24 19.9.2017

čtěte více zde...

Transparentní Valentisnké zubní kartáčky se srdíčkem, nebo barevné pro všechny  zamilované. Milý dárek nejen na Valentina.  

Vzhledem k tomu, že náhradní hlavice Philips  jsou kompatibilní se všemi sonickými zubními kartáčky 3. generace je opradu z čeho vybírat. Pro optimální účinek je potřeba vybrat  ty správné právě pro Vás. V tom by Vám mohl  pomoci náš nový článek:  "Vybíráme náhradní hlavice Philips"

V článku Jak vybrat sonický zubní kartáček Philips naleznete které funkce mají všechny kartáčky společné i které si můžete vybírat. K většině kartáčků zakoupených u nás dostanete zdarma náhradní hlavice nebo bělící zubní pastu R.O.C.S. více informací u jednotlivých kartáčků

Bělící a dětské zubní pasty R.O.C.S. s mnoha pozitivními účinky pro zuby, dásně a ústní mikroflóru.

Více informací v článku:

Bělící zubní pasty R.O.C.S

Dětské zubní pasty R.O.C.S.

GC TOOTH MOUSSE,  GC MI PASTE Plus na podporu zubní skloviny. Příchuť jahodová, máta, vanilka, meloun.

Více inforamcí naleznete v článku Floridace trochu jinak

Je vysoce kvalitní řada výrobků pro prevenci a léčbu parodotózy s unikátní kombinací farmaceutických bylinek a chlorhexidinu.

Přečíst si článek Chlorhexil

Přejít k ústním vodám Chlorhexil

Přejít k zubní pastě Chlorhexil F

Přejít k Chlorhexil Gingival Gelu

Balení po 25 ks za výhodnou cenu. Všechny velikosti v řadě TePe Angle, TePe Original, TePe Extra soft. Všechny kartáčky  jsou s vlastními krytkami. Více informací o kartáčcích naleznete v článku: Mezizubní kartáčky TePe