ČistímeSiZuby.cz Nákupní košík 0 Kč
ČistímeSiZuby.czO zubechZubní kartáček - Jaký zubní kartáček si vybrat

Zubní kartáček - Jaký zubní kartáček si vybrat


Základní pomůcka ústní hygieny, klasický zubní kartáček, musí splňovat několik kritérií:
Zubní kartáček by měl mít malou hlavičku (např. Swissdent ) . Nebojte se ani zubních kartáčků s velmi malou hlavičkou, označených třeba i jako dětský. Speciálně určené jsou k tomu např. Curaprox ATA, nebo SMART. Velký kartáček se nepřizpůsobí a nevyčistí tvar jednotlivých zubů tak dobře. Volte velmi měkký kartáček (x-soft, Curaprox  CS 5460) který odstraní zubní plak bez poškození dásní. Tato poškození se jen velmi těžko napravují.

Štětiny kartáčku by měly být dostatečně husté. Zubní kartáček je vhodné měnit minimálně jednou za 3 měsíce. V případě potřeby, po nemoci, či pokud je opotřebovaný samozřejmě dříve.

Mezi oblíbené a osvědčené zubní kartáčky patří kartáčky firmy Curaprox či TEPE.

  • Zubní kartáček Curaprox CS 5460 – ultra softs více než 5 460 velmi jemných, hustě postavených štětin CUREN. 10x více štětin, 10x účinnější. Štětiny Curaprox CS 5460 obsáhnou celé zuby, dásně, aniž by poranily zubní krčky.
  • Zubní kartáček Curaprox CS 3960 – super softs 3 960 štětinami pro ty, kteří upřednostňují trochu větší odpor, přesto však chtějí šetřit svoje dásně
  • Zubní kartáček Curaprox CS 1560 - softs 1 560 štětinami pro ty, kteří jsou zvyklí na tvrdý kartáček. Curaprox S 1560 je ideální na přechod na měkké kartáčky
  • Zubní kartáček Curaprox SMART, který je určený dětem i dospělým. Jedná se o zmenšený klasický Curaprox kartáček s menší hlavičkou a ještě jemnějšími štětinami.
  • Zubní kartáček Curaprox ATA 4060 – mini hlavička. Revoluční kartáček pro děti i dospělé. Čím menší hlavička, tím preciznější čištění. Čištění zubů je třeba se učit a neplatí to pouze pro děti. Tvar rukojeti zabraňuje nadměrnému tlaku a poškozením špatným čištěním. Mezistupeň na cestě k SOLO technice.

 

Za vyzkoušení rozhodně stojí i prvotřídní zubní kartáčky firmy TEPE.

  • Mezi nejoblíbenější patří zubní kartáček TEPE NOVA s integrovaným jednosvazkový kartáčkem a normálním štětinovým polem. Speciální zvýšená špička zajišťuje lepší přístup obtížně čistitelných stoliček. Kartáček se vyrábí v tvrdostech x-sof, soft i medium.
  • Zubní kartáček TEPESUPREME soft s pokrokovým dvouúrovňovým designem vláken  pro efektivnější čištění zubů, vyrobené podle nejnovějších trendů a poznatků v oblasti ústní hygieny.

 

Firma PresiDENT a Mega smile  májí  v nabídce klasický zubní kartáček s aktivní bělící složkou.

Kartáček President antibakterial  je vhodný např. při padodentóze. 

Vyzkoušet můžete i ionický, japonský zubní kartáček Crystal Fresh  s antibakteriálním účinkem i bez zubní pasty.

Vybírat můžete i mezi kartáčky Swissdent s velmi malou hlavičkou  a kompaktním zástřihem jemných vláken která bez problémů vyčistí i obtížně dostupné plošky zubů.

Koncem roku 2018 se na trhu objevila nová značka švýcarských zubních kartáčků TELLO, která se rychle dostává do podvědomí zákazníků ve variantě Mega soft s  14000 vlákny, Ultra soft s 6242vlákny, Soft s 4920, Medium 3920 vlákny a kartáček pro děti TELLO KIDS se 1040+ vlákny. 

V posledních letech se zákazníci čím dál častěji vrací i k zubním kartáčkům osvědčeného výrobce zboží pro dentální hygienu, firmy Curasept. Kartáčky Curasept se vyrátbí ve 4 tvrdostech + ortho kartáček při péči o zuby s  rovnátky.


Jednosvazkové kartáčky pro SOLO techniku:

K nejmodernější péči o chrup patří trochu zvláštní a neobvyklý, zubní kartáček s jediným svazkem kratších, extrémně hustých štětin. Tento jednosvazkový kartáček pro tzv. SOLO techniku se stává v posledních letech stále oblíbenější. Jedná se o nejúčinnější metodu čištění zubů. Jednosvazkový kartáček se používá pro čištění každého jednotlivého zubu z každé strany a okraje dásní jemnými krouživými pohyby. Zvláště vhodný je na dočišťování těžko přístupných míst, stoliček a prořezávajících se dětských zubů. Čištění zubů tímto single kartáčkem není složité a jeho velkou výhodou je používání bez zubní pasty. Tzn., není potřeba trávit čas čištění v koupelně, u umyvadla, ale je možné si zuby čistit pohodlně, třeba u televize.

Jednosvazkové kartáčky splňují nejvyšší požadavky moderní ústní hygieny. Pořizovací ceny SOLO kartáčků nejsou vysoké a při správném používání kartáček vydrží několik měsíců. Tento kartáček rozhodně stojí za vyzkoušení.

 

 

A ještě  z Vašich dotazů: 

Jaký si mám vlastně koupit zubní kartáček, aby mi co nejlépe pomohl a proč bych měl čistit mezizubní prostory? 
 

Odpovídá Jana Patzakova DiS (ordinace dentálního hygienisty):

 

Nabídka zubních kartáčků na trhu je opravdu velmi široká a myslím si, že běžný nakupující se v první řadě při výběru řídí cenou zubního kartáčku, potom vzhledem a až v poslední řadě řeší tvrdost či účinnost. V současné době je ale velká část lidí poučena od své dentální hygieničky, jaký zubní kartáček se pro ně hodí a podle čeho vybrat. Obecně by to měl být kartáček spíše měkký, s malou pracovní hlavou a velkým množstvím štětin, které jsou rovně zastřižené. Samotný zubní kartáček ovšem nevyčistí prostor okolo celého zubu, na mezizubní prostory se používají kartáčky mezizubní a dentální nitě. Mezizubně se čistí každý den večer, nejlépe před čištěním normálním zubním kartáčkem. Spoluprací všech těchto pomůcek docílíte odstranění co největšího množství plaku.

Pro kontrolu můžete využít tabletky na indikaci zubního plaku.

 

Dobrý den paní Patzáková, vyhovuje mi kartáček Curaprox střední tvrdosti  - 3960 a na dočíštění používám Solo kartáček. Všude se ale doporučuje kartáček co nejměkčí. Proč nejsou tvrdší kartáčky vhodné? Jaká je vaše zkušenost?  

JP:Dobrý den, z vlastní zkušenosti bych doporučila také Cura3960. Pracuji jako hygienistka již 20 let a na začátku své kariéry jsem všem doporučovala pouze Cura5460- chtěla jsem co nejvíce ochránit zubní krčky a věděla jsem, že většina lidí prostě zuby čistit ještě neumí.
Avšak časem jsem zjistila, že 5460 je na některý typ plaku opravdu nedostačující a je také potřeba více času na jeho odstranění.
Jednoznačně bych doporučila 3960, jenom je potřeba ohlídat, aby technika čištění byla opravdu do kroužků- Bassova technika a ne vodorovně.
Jednosvazkový kartáček je bezva pomocník na dočišťování špatně přístupných míst, na osmičky, u rovnátek, na vnitřní strany dolní čelisti, při parodontologických obtížích nebo na kousací plošky.
Ale i naopak mám spoustu klientů, kteří by se nikdy Cura 5460 nevzdali.

 

Své nezastupitelné místo v čištění zubů mají stále oblíbenější sonické kartáčky Philips, které odstaní  7x více více zubního plaku než manuelní kartáček. Vysokofrekvenční vibrace kartáčku s výkonem až 31 000 stěrů za minutu napění zubní pastu na jemné čisticí bublinky a vhání je mezi zuby a podél linie dásní i mezizubí, čímž zajistí výjimečné čištění. Kartáček využívá špičkovou, patentovanou technologii SoniCare, která je šetrnější k dentinu, než klasický zubní kartáček. 

Sonická technologie je vhodná pro použití s rovnátky, výplněmi, korunkami a fazetami a lze ji použít dokonce i při každodenním ošetřování nemocných dásní.

3. generace sonických kartáčků a nasazovacích hlavic se zaměřuje nejen na odstranění zubního plaku, ale i na bělení a leštění zubů, již zmíněnou péči o dásně, o protetiku, rovnátka a to jak u dospělých tak dětí.

Více informací naleznete v článku Jak vybrazu sonický zubní kartáček a v článcích souvisejících.

 

Související články:

SOLO zubní kartáčky

Jak pečovat o zubní kartáček

Jak si vybrat spávnou zubní pastu

 
Poradna:
Poradna ústní hygieny
Přehled vybraných výrobců zboží dentální hygieny obchodu

Péče o chrup dospělých:
Sencor - kvalita za rozumnou cenu
Philips Sonicare - Jak vybrat sonický zubní kartáček - výhody a funkce zubních kartáčků Philips
Philips Sonicare - 8 nejčastějších otázek a praktických rad k sonickému čištění dle firmy Philips Sonicare
Philips Sonicare - Jak správně čistit sonickým kartáčkem Philips
Philips Sonicare - Zaměřeno na zánět dásní a paradentózu
Philips Sonicare - Zaměřeno na bělení a pigmentace
Philips Sonicare - Zaměřeno na děti
Philips Sonicare - Zaměřeno na fixní aparátky
Philips Sonicare - Zaměřeno na protetiku
Philips Sonicare - Jak postupovat v případě reklamce nebo potíží s výrobkem
Philips Sonicare - Vybíráme náhradní hlavici Philips Sonicare
Philips Sonicare -Tabulka zubních kartáčků Philips Sonicare
Sonické čištění - Sonický, rotační či klasický zubní kartáček
Sonické čištění - Jak často měnit náhradní hlavici
Sonické čištění - Sonic Gel pro sonické čištění
Ústní sprchy
Mezizubní péče - Jak a čím pečovat o mezizubí
Mezizubní péče - Dentální niť nebo dentální páska?...nebo mezizubní kartáček?
Mezizubní kartáčky
Mezizubní kartáčky TePe
Mezizubní kartáčky CURAPROX
Zubní plak - O čem rozhoduje?
Zubní plak - Proč se zuby kazí
Zubní plak - Jak předejít zubnímu kazu
Zásady správného čištění zubů
Jak správně provádět ústní hygienu
Zubní kartáček - Jaký zubní kartáček si vybrat
Zubní kartáček - Jak pečovat o zubní kartáček
Jednosvazkový SINGLE kartáček a technika SOLO
Fluoridace
Fluoridace trochu jinak
O paradentóze
O padadontóze - Paradontální gely
O paradontóze - CHLORHEXIL – vysoce kvalitní výrobky na parodontózu
O parodontóze - CHLORHEXIDIN - účinný bojovník s parodontózou
Zubní pasta
Zubní pasta - Jak si vybrat tu správnou
Zubní pasta ELMEX
Zubní pasta od Curaproxu - Enzycal
Zubní pasty BioRepair - aktivní technologie microRepair
Citlivé zuby
Curasept Biosmalto - řada pro citlivé zuby
Curasept Biosmalto - řada pro zuby poškozené erozí či abrazí
Bělení - Vybíráme bělící zubní pastu
Bělení zubů s Unidentem
Bělící zubní kartáčky Megasmaile
Ústní vody
Ústní vody - Dělení dle účinku
Ordinace dentální hygienistky
Výrobky značky CURAPROX
Jak pečovat o rovnátka
Zápach z úst neboli HALITÓZA
O zubních náhradách neboli korunky, můstky, implantáty

Péče o dětský chrup:
Pečujeme o miminko
První zoubek v půl roce
Dětská dentální hygiena a péče o dětské zuby
Výrobky značky CURAPROX pro děti
Mléčné zuby potřebují péči
Mléčný chrup kazí chyby ve stravování
Motivujte děti k lepšímu čištění zubů
Super zoubek - nová aplikace pro zábavné čištění
Philips Sonicare - zaměřeno na děti
Fluoridace
Fluoridace trochu jinak
Jak pečovat o rovnátka


Kontakty:
Telefon: 605 143 664
e-mail: info@cistimesizuby.cz