Zubní kaz patří mezi nejrozšířenější infekční onemocnění na světě. Vyznačuje se úbytkem minerálních látek a tvrdých zubních tkání.
Příčině vzniku zubního kazu se podílejí mikroorganismy zubního plaku a sacharidy v potravě.
K jednomu, ze tří nejčastějších dotazů v ordinaci dentální hygienistky, Jany Patzaková DiS, patří právě tento:
Proč mám tolik kazů, když si čistím zuby dvakrát za den?
JP.: Kazivost zubů všeobecně způsobuje přítomnost plaku v dutině ústní. Ostatní faktory - jako dědičnost, léky, závažná onemocnění, oslabená či jinak porušená sklovina způsobuje kazivost jen v malém procentu. Proto je důležité znát, kde se přesně plak v ústní dutině tvoří a jakým způsobem ho odstranit. Někteří lidé opravu velice pečlivě čistí, i vícekrát za den, ale když je to na nesprávném místě, je výsledek slabý.
Pro kontrolu můžete využít tabletky na indikaci zubního plaku.
"Zuby si čistěte 2x denně" je všeobecně známá rada lékařů i dentálních hygienistů. Samotné čištění ale nestačí. Ani ten nejdokonalejší zubní kartáček nedokáže odstranit 100 % zubní plaku. Zde se uplatní mezizubní kartáčky, dentální nitě, ústní vody a škrabky na jazyk. Více inforamcí o dentálních pomůckách, ale nejenom, naleznete v souvisejícím článku Jak předcházet zubnímu kazu.
Své nezastupitelné místo v čištění zubů mají stále oblíbenější sonické kartáčky Philips, které odstaní 7x více více zubního plaku než manuelní kartáček. Vysokofrekvenční vibrace kartáčku s výkonem až 31 000 stěrů za minutu napění zubní pastu na jemné čisticí bublinky a vhání je mezi zuby a podél linie dásní i mezizubí, čímž zajistí výjimečné čištění. Kartáček využívá špičkovou, patentovanou technologii SoniCare, která je šetrnější k dentinu, než klasický zubní kartáček.
Sonická technologie je vhodná pro použití s rovnátky, výplněmi, korunkami a fazetami a lze ji použít dokonce i při každodenním ošetřování nemocných dásní.
3. generace sonických kartáčků a nasazovacích hlavic se zaměřuje nejen na odstranění zubního plaku, ale i na bělení a leštění zubů, již zmíněnou péči o dásně, o protetiku, rovnátka a to jak u dospělých tak dětí.
Více informací naleznete v článku Jak vybrat sonický zubní kartáček .
Dalším pomocníkem může být AIR FLOSS Ultra pro mezizubní hygienu, kde vysoce výkonná tryska AIR FLOSS, za pomoci vzduchové technologie a technologie mikrokapek, odstraní až 99,9% zubního plaku. Podle klinických studií AIF FLOSS zlepšuje zdraví dásní stejně, jako zubní nit a současně zamezuje výskyt dutin mezi zuby a snižuje tvorbu zubních kazů.
Je ideálním doplňkem při péči o zanícené dásně díky možnosti cílené aplikace antibakteriální vody. Je šetrný k protetických pracem, korunkám, můstkům, kde nehrozí poškrábání a manipulace je jednodušší než s běžným superflossem.
Je ideální při různých velikostech mezizubních prostor. Air Floss Ultra je univerzální a mezizubní prostory čistí z vnější i vnitřní strany, čistou či ústní vodou.
Vzhledem k vysokému odstranění zubního plaku i ze špatně dostupných míst je Air Floss Ultra maximálně vhodný vždy při zvýšené potřebě ústní hygieny jako je zánětu dásně, parodontóza, fixní rovnátka, protetika.
Firma Philips vyrábí Air Floss Ultra v několika barevných variantách, s jednou či 2-mi tryskami či doplňovačem na ústní vodu.
Měřítkem správně vyčištěných zubů není čas, ale nepřítomnost zubního plaku. Přítomnost zubního plaku si můžete zkontrolovat indikačními tabletkami na plak. Zubní plak je příčinou nejen zubních kazů, ale i závažnějšího zánětu dásní a následné parodontózy.
A co že je to vlastně ten zubní plak?
Zubní plak (biofilm) je bezbarvý lepkavý nános bakterií, které se vytváří na zubech již 4-12 h od posledního čištění. Základ tvoří vrstva bílkovin ze slin, ve které se usazují bakterie z jídla a tekutin. Druhové složení bakterií se s časem mění a stává se agresivnější a pro naše zuby nebezpečnější. Biofilm tvoří až tisíc druhů bakterií, které vytváří komplikované a důmyslné společenství. Bakterie mezi sebou komunikují a spolupracují na obraně. Zubní plak se vytváří nejen na zubech, ale i v mezizubních prostorách, na dásních a jazyku.
Související články: