ČistímeSiZuby.cz Nákupní košík 0 Kč
ČistímeSiZuby.czO zubechJak předejít zubnímu kazu

Jak předejít zubnímu kazu

Jak předejít zubnímu kazu


Kazivost zubů všeobecně způsobuje přítomnost zubního plaku v dutině ústní. Ostatní faktory, jako dědičnost, léky, závažná onemocnění, oslabená či jinak porušená zubní sklovina způsobují kazivost jen v zanedbatelném procentu. Nejzákladnější pomůckou dentální hygieny je zubní kartáček, který je určený k odstranění zbytků potravy a především zubního plaku.


Zubní pasta je užitečná pro posilnění zubní skloviny, některé přípravky zklidňují dásně, ale vždy je nejdůležitější mít správně a důkladně odstraněný zubní plak. Plak v ústech je hlavní příčinou všech ústních problémů a je potřeba odstranit ho mechanicky. To umí pouze zubní kartáček. Ale ani ten samotný nestačí. Zubní plak se usazuje také v mezizubní, kde se v dospělosti tvoří zubní kazy nejčastěji, ale i na jazyku, odkud se bakterie mohou rychle rozšířit na vyčištěné zuby.  Plak na jazyku je také hlavní příčinou špatného dechu. Při dlouhodobém působení (dle dentálních odborníků po 20-30 letech) nepečlivě odstraňovaného zubního plaku  vznikne zánět dásní, který se projevuje krvácením a následuje parodontóza, tzn. postupné uvolňování zubů.

 

K dispozici máme dnes  velké množství užitečných dentálních pomůcek, které nám naši snahu ulehčí. Bohužel, důkladné a pečlivé odstranění zubního plaku  je  časově náročné. Prevence zubního kazu je ale zároveň prevence parodontózy. Ve vyspělých zemích, při prodlužování délky života, je největší dentální problém zachování závěsného aparátu zubů, ideálně po celý život.  Bakterie zubního plaku se zároveň považují za spoluiniciátory srdečního infarktu, mrtvice a dalších zdravotních komplikací. Tzn. investovaný čas se  vyplatí hned z několika důvodů.  

 

Vhodné dentální pomůcky:


Nabídka zubních kartáčků na trhu je opravdu velmi široká. Obecně platí, že zubní kartáček by měl být měkký, s malou pracovní hlavou a velkým množstvím rovně zastřižených štětin. Samotný zubní kartáček ovšem nevyčistí prostor okolo celého zubu. Zubní kartáček, při používání ráno a večer, vydrží 2-3 měsíce. První roztřepení vláken není pouhým okem viditelné. Schopnost zubního kartáčku odstranit porušenými vlákny dobře a rychle zubní plak výrazně klesá. Pokud již vidíme, že štětiny kartáčku mění svůj tvar, je opravdu nejvyšší čas na jeho výměnu.

 

Zubní plak se usazuje také v mezizubní, kde se v dospělosti tvoří zubní kazy nejčastěji. K čištění se používají mezizubní kartáčky. Mezizubně se čistí každý den večer, nejlépe před čištěním klasickým zubním kartáčkem. Zde vám můžeme doporučit osvědčené a oblíbené výrobky, mezizubní kartáčky TePe, nebo mezizubní kartáčky CURAPROX. Pro opravdu úzké prostory se hodí mezizubní nitě nebo praktické flosspicky.


Novinkou a pomocníkem v boji s plakem jsou SOLO nebo SINGLE kartáčky. Jedná se o kartáček s jediným svazkem kratších štětin z extrémně jemných vláken. Naše zuby nemají rovné tvary ani dokonalé plochy. SOLO zubní kartáček určen k čištění každého jednotlivého zubu. Kartáček má velmi malou hlavičku, tvořenou jedním svazkem, který jemně a precizně vyčistí linii dásně i těžko dostupné zadní plochy zubů. SOLO kartáčky se používají bez zubní pasty a zubní plak odstraňují, při správném používání bezkonkurenčně.

 

Spoluprací všech těchto pomůcek docílíte odstranění co největšího množství plaku.
Vědět, kde přesně se plak ve vaší ústní dutině tvoří, je pro vás užitečné. Někteří lidé si opravu velice pečlivě zuby čistí, i vícekrát za den, ale bohužel na nesprávném místě. Výsledek je pak slabý. Zde vám dobře poslouží barvící tabletky na indikaci zubního plaku. Barvící tablety vám označí místa, na která je potřeba se při čištění zubů více zaměřit, a tím vaší práci zefektivní. Zubní plak (biofilmu) tvoří vrstva bílkovin, která se usazuje na zubech a tvoří základ pro usazování kazu-tvorných bakterií. Tyto bakterie vytváří důmyslné společenství, kde ty nejvíce nebezpečné zůstávají ve spodní vrstvě (po použití tabletek se zbarví modře), v blízkosti zubů a dásně. Pro zdravé zuby je důležité pravidelně a důkladně zubní plak odstraňovat. Zubní plak se vytváří i na jazyku odkud se bakterie mohou rychle rozšířit na vyčištěné zuby. K jeho odstranění se používají jazykové škrabky. Plak na jazyku je také hlavní příčinou špatného dechu.


Neodstraněný zubní plak způsobuje zánět, který je doprovázen krvácením a tudíž současně platí, že krvácení dásní je jasným indikátorem zánětu dásní. Pak je nutné na konkrétním místě zvýšit intenzitu čištění. Při zánětu, nebo i jako prevence se doporučují ústní vody s vyšším obsahem Chlorhexidinu, který bakterie zubního plaku ničí, např. ústní vody Chlorhexil, Parodonta, G.U.M, nebo Curasept. I přes zvýšenou péči krvácení zpravidla přetrvává ještě několik dní (dle intenzity zánětu) než přestává. Vždy, když zánět opět někde začne, je dobré na tom daném místě zvýšit intenzitu čištění. Zánět je téměř vždy spojen s tvorbou zubního kamene. Zubní kámen se usazuje pod i nad dásní a je nutné nejdříve ho pečlivě odstranit, to udělá váš zubní lékař, či dentální hygienista.
A nezapomeňte, že přítomnost zubního plaku v ústech si můžete vždy jednoduše zkontrolovat použitím barvící tabletky na indikaci zubního plaku.

 

A ještě z Vašich dotazů:

Při čištění mi neustále krvácejí dásně, co dělám špatně?

Odpovídá Jana Patzakova DiS (ordinace dentálního hygienisty): Krvácení z dásní je jeden z příznaků zánětu dásní. Na vině je vždy zubní plak.

Zde bych doporučila navštívit dentální hygienistku, protože by bylo dobré dásně vyšetřit, doporučit vhodný zubní kartáček, mezizubní pomůcky a vhodné techniky čištění.
Tento zánět (krvácení) téměř vždy doprovází tvorba zubního kamene. Zubní kámen je usazený pod i nad dásní a je nutné ho nejprve pečlivě odstranit a teprve pak můžete začít se správnou domácí péčí. Krvácení pak zpravidla přetrvává ještě několik dní (dle intenzity zánětu) a pak přestává. Vždy, když zánět opět někde začne, je dobré na tom daném místě zvýšit intenzitu čištění.

 

Proč mám tolik kazů, když si čistím zuby dvakrát za den?

JP: Kazivost zubů všeobecně způsobuje přítomnost plaku v dutině ústní. Ostatní faktory- jako dědičnost, léky, závažná onemocnění, oslabená či jinak porušená sklovina způsobuje kazivost jen v malém procentu. Proto je důležité znát, kde se přesně plak v ústní dutině tvoří a jakým způsobem ho odstranit. Někteří lidé opravu velice pečlivě čistí, i vícekrát za den, ale když je to na nesprávném místě, je výsledek slabý.

Pro kontrolu můžete opět využít tabletky na indikaci zubního plaku.

 

Související články:

Proč se zuby kazí

O parodentéze

Fluoridace trochu jinak
Poradna:
Poradna ústní hygieny
Přehled vybraných výrobců zboží dentální hygieny

Péče o chrup dospělých:
Sonic Gel pro sonické čištění
BioreRair - přehled produktů
Curasept Biosmalto - řada pro citlivé zuby
Curasept Biosmalto - řada pro zuby poškozené erozí či abrazí
CHLORHEXIL – vysoce kvalitní výrobky na parodontózu
CHLORHEXIDIN - účinný bojovník s parodontózou
Vybíráme náhradní hlavici Philips Sonicare
Jak vybrat sonický zubní kartáček - výhody a funkce zubních kartáčků Philips
Philips Sonicare - zaměřeno na protetiku
Philips Sonicare - zaměřeno na zánět dásní a paradentózu
Philips Sonicare - zaměřeno na fixní aparátky
8 nejčastějších otázek a praktických rad k sonickému čištění dle firmy Philips Sonicare
Sonický, rotační či klasický zubní kartáček
Philips Sonicare - jak postupovat v případě reklamce nebo potíží s výrobkem
Jak správně čistit sonickým kartáčkem Philips
Philips Sonicare - zaměřeno na bělení a pigmentace
Philips Sonicare - zaměřeno na děti
Tabulka zubních kartáčků Philips Sonicare
Mezizubní kartáčky
Mezizubní kartáčky TePe
Mezizubní kartáčky CURAPROX
Fluoridace trochu jinak
Fluoridace
O zubních náhradách neboli korunky, můstky, implantáty
Jednosvazkový SINGLE kartáček a technika SOLO
Zubní plak
Zubní pasta
ELMEX zubní pasta
Jak si vybrat správnou zubní pastu
Jak předejít zubnímu kazu
O paradentóze
Mezizubní péče
Paradontální gely
Jak pečovat o rovnátka
Zápach z úst neboli HALITÓZA
Proč se zuby kazí
Jaký kartáček si vybrat
Bělící zubní kartáčky Megasmaile
Jak pečovat o zubní kartáček
Jak správně provádět ústní hygienu
ENZYCAL – zubní pasta od Curaproxu
Bělení zubů
Výrobky značky CURAPROX
Ústní vody
Rozdělení ústních vod podle účinku
Ordinace dentální hygienistky
Zásady správného čištění zubů
Dentální niť nebo dentální páska?...nebo mezizubní kartáček?

Péče o dětský chrup:
Super zoubek - nová aplikace pro zábavné čištění
Philips Sonicare - zaměřeno na děti
Fluoridace
Fluoridace trochu jinak
Motivujte děti k lepšímu čištění zubů
Výrobky značky CURAPROX pro děti
Jak pečovat o rovnátka
První zoubek v půl roce
Pečujeme o miminko
Mléčný chrup kazí chyby ve stravování
Mléčné zuby potřebují péči
Dětská dentální hygiena a péče o dětské zuby


Kontakty:
Telefon: 605 143 664
e-mail: info@cistimesizuby.cz